„Na skutek rozmaitych trudności, jak i urlopów letnich, sprawa utworzenia Politechniki została nieco opóźniona, lecz mimo to w razie zgody Ministerstwa i poparcia naszych władz miejscowych, mogłyby być zupełnie łatwo z dniem 15 października br. Zwrócić bowiem muszę uwagę, że nauka na dwu pierwszych latach będzie polegała właściwie na zdublowaniu wykładów niektórych profesorów Akademii Górniczej wzgl. Uniwersytetu z dodatkiem paru wykładów specjalnych dla każdego z wydziałów. Autor referatu zauważa ponadto, że liczba politechnik w Polsce jest także zbyt mała w stosunku do liczby uniwersytetów. „Gdy więc dziś mamy sześć uniwersytetów w naszym kraju, pracujących dla wzbogacenia wiedzy plinko gra czystej, należy utworzyć chociażby jeszcze jedną politechnikę, która by była z rzędu trzecią w Polsce, by praca ta naszych uczonych mogła zwiększać bogactwa narodowe. Dalej następują argumenty na rzecz korzyści płynących dla państwa i społeczeństwa z kształcenia osób z gruntownym przygotowaniem technicznym i ekonomicznym, także w kontekście rywalizacji z innymi narodami.
Rusza X edycja konkursu „O Złoty Indeks PK”. Do zdobycia sporo punktów w rekrutacji na studia
W ramach prac rozbudowany zostanie układ „Sztucznego pacjenta”, aby dostosować jego możliwości do zbierania danych dotyczących parametrów ciśnienia i przepływu. – Optyka uczelni technicznych czy ekonomicznych jest inna niż nasza. My też mamy badania tak jak wy, ale my nie staramy się o granty krajowe, bo przy tym poziomie zagłodzenia nauk przyrodniczych i medycznych to finansowanie jest całkowicie niewystarczające. Nam zostają starania o granty prestiżowe, europejskie – dodawał rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Piotr Jedynak. – Czy powinniśmy dążyć do samoregulującego się świata nauki, który sam jest za siebie odpowiedzialny, sam sobą zarządza i nie ma żadnego nadzoru?
Pracownicy PK w prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie
Ze względu na różnorodność metod pracy i przedstawiania wyników – tzn. Mapy, diagramy, teksty, obrazy – warsztaty sprzyjają interdyscyplinarnej dyskusji – mówi koordynatorka projektu dr inż. Ernestyna Szpakowska-Loranc z Katedry A9 Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, opiekunka Koła Naukowego “URBAN LAB” PK. Studenci z Politechniki będą kontynuować swoje prace w ramach semestralnego projektu. W tegorocznej edycji dyskutowano m.in. O współczesnym obliczu polskich uczelni w zakresie synergii nauki i biznesu.
- Jedną ze ścian pokrywa pionowy ogród z europalet tworzący podwieszany zielnik, a druga stanowi zieloną ścianę modułową.
- Ponadto z inicjatywy Szkoły Doktorskiej PK 3 lipca 2024 roku powstało Forum Szkół Doktorskich Krakowa.
- – Dzielimy się z nowymi studentami swoim doświadczeniem studenckim, tłumaczymy na co zwrócić uwagę w pierwszych tygodniach października.
- Laboratorium, w którym się dziś znajdujemy, zostało zbudowane przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.
- Oczywiście na PK działa też wiele innych, nowoczesnych placówek z ogromnym potencjałem naukowym i dydaktycznym.
- Debiut w zawodach Formuły Student na torze wyścigowym w Rumunii planowany jest pod koniec lipca.
Kilka jednostek i wspólny cel. Studia wyrażające troskę o jakość przestrzeni i kulturę budowania
Rektora PK prof. Andrzeja Białkiewicza, a następnie tych, którzy „ Służyli, odeszli a ich dzieła trwają”. Po apelu zostanie odprawiona msza św. Z posługą liturgiczną studentów i oprawą muzyczną Akademickiego Chóru PK „Cantata”. Będzie ona transmitowana on-line na stronie parafii św. Po Zaduszkach zostanie udostępniona tradycyjnie towarzysząc im publikacja zaduszkowa.
Sukcesy studentów automatyki i robotyki WM PK
Gdy dwa państwa toczą ze sobą wyścig zbrojeń i zastanawiają się czy się zbroić czy rozbrajać. Gra ta występuje w takich naukach jak ekonomia, polityka czy socjologia. Wiedziałam, że jeżeli nie wejdziemy do pierwszej czwórki na mistrzostwach świata, to jest bardzo mała szansa na kwalifikację do igrzysk, więc zakładałam różne scenariusze. Na mistrzostwach Europy nam nie poszło, ale w Mediolanie wygrałyśmy. Media mnie pytały, jak się czuję, a ja czułam się tak jak tydzień wcześniej.
Mgr inż. Krzysztof Pszczółka powołany do Rady Studentów PSRP
Do głównych zadań CREDO należy monitorowanie globalnych zmian w strumieniu wtórnego promieniowania kosmicznego docierającego do powierzchni Ziemi. Promieniowanie to powstaje w stratosferze, najintensywniej w obrębie tak zwanego maksimum Regenera-Pfizera, gdzie cząstki pierwotnego promieniowania kosmicznego zderzają się z molekułami gazów naszej atmosfery i inicjują kaskady cząstek wtórnych. – Na pierwszy rzut oka pomysł o istnieniu powiązania między trzęsieniami ziemi a promieniowaniem kosmicznym, w pierwotnej postaci docierającym do nas głównie ze strony Słońca oraz z głębi Wszechświata, może się wydawać dziwny. Jego podstawy fizyczne są jednak w pełni racjonalne – podkreśla dr hab.